2021-01-25 22:16  -  MKS Start Miastko

Wywiad z trenerem Jarosławem Mackiewiczem.

Wywiad z trenerem Jarosławem Mackiewiczem.
1.Jak trener ocenia rundę jesienną sezonu 2020/2021 w wykonaniu swojego zespołu MKS Start Miastko ?
Była to trudna runda ze względu na przerwy w treningach które spowodowała pandemia nie zawsze i nie wszyscy mogli z tego powodu uczestniczyć w zajęciach aczkolwiek wspólnymi siłami daliśmy rade i udało się rozegrać ta jesienną rundę sezonu 2020 - 2021. Trzeba zacząć od tego, że specyfika rozgrywek drużyn juniorskich w szczególności Juniora E2 jest dość specyficzna ze względu na to, że jest to formuła rozgrywania "mini turniejów" w naszej grupie znajdują się łącznie 4 zespoły(razem z nami) w każdej rundzie rozgrywamy 3 turnieju w każdym po 3 mecze - jak na całą rundę jest to niewiele niemniej jednak uważam, że to była dobra runda dla naszego zespołu: zdobyliśmy doświadczenie z bardziej ogranymi zespołami, nabraliśmy więcej pewności siebie a i radości ze strzelonych bramek nie brakowało. Muszę tutaj wspomnieć o zawodnikach (Marcel Wierzchowski, Igor Hliwa, Szymon Bronakowski, Oskar Dobrowolski) z młodszej drużyny trenera Wojtka Szuty, którzy wspierali nas w ligowych potyczkach. Uważam jednak, że stać nas na więcej... .

2.Które mecze w jesieni uważa trener za najlepszy w wykonaniu drużyny a jaki za najgorszy ?

Ciężko wybrać jeden mecz... . Uważam, że pierwszy turniej który rozegraliśmy na wyjeździe (Tuchomie) był dla nas nie najgorszym ale najcięższym turniejem po pierwsze ze względu na to, że w zespole jest kilku nowych zawodników i był to ich pierwszy turniej o ligowe punkty po 2 odczuć można było brak dwóch wyróżniających się zawodników (Franek Konwerski oraz Dawid Gąsiorek) którzy awansowali do starszej drużyny z którą rozgrywają ligowe mecze, tego dnia również warunki pogodowe były mocno niesprzyjające to wszystko wpłynęło na to, że nasz debiut o ligowe punkty był tym który uważam za najcięższy ale nie można powiedzieć, że najgorszy gdyż na wszystkich meczach moi zawodnicy dają z siebie 100% i nigdy się nie poddają. Natomiast jeśli miałbym powiedzieć o najlepszym meczu to musiałbym wymienić wszystkie mecze, które rozegraliśmy - ponieważ dostarczyły one całej drużynie mnóstwo emocji, radości i z każdego meczu można wyciągnąć pozytywne aspekty na tym etapie szkolenia.

3.Specyfika rozgrywek drużyn dziecięcych i młodzieżowych jest różnorodna w rozgrywkach Pomorskiego ZPN , jakie jest trenera zdanie na ten temat ? Co by zmienił?

Już wyżej wspomniałem kilka słów o specyfice rozgrywania ligowych spotkań w drużynach juniorskich w szczególności tych najmłodszych. Moim zdaniem jeśli chodzi o ten etap szkolenia tych turniejów i meczów o stawkę jest stanowczo za mało 3 turnieje po 3 mecze w ciągu całej rundy to zbyt mało. Przede wszystkim tutaj widzę pole do manewru - może udało by się zorganizować 6-8 turniejów w rundzie tak aby każda z drużyn mogła być gospodarzem. np tak jak do tej pory 3 turnieje w rundzie jesiennej do których dołożyli byśmy kolejne 3 turnieje rewanżowe w tej samej rundzie na wiosnę podobnie 3 turnieje + 3 turnieje rewanżowe. Przede wszystkim o to tutaj chodzi aby najmłodsi grali jak najwięcej.

4. Którzy z młodych zawodników zrobili największy postępy w tej rundzie i w pozytywny sposób zaskoczyli trenera ?
Jest dwóch zawodników, którzy dzięki swoim umiejętnościom i charakterowi awansowali do starszej drużyny jest to Franek Konwerski oraz Dawid Gąsiorek. Ale trzeba tutaj wspomnieć również o zawodnikach takich jak Jakub Maszka-Pałczyński oraz Patryk Korniak, którzy są zawodnikami wyróżniającymi się w zespole. Jednak nadal wiele pracy przed tymi zawodnikami bo są rzeczy do poprawy a proces szkolenia jest długi i jeszcze sporo przed nimi.

5. Czy klub zapewnia zawodnikom i trenerowi właściwe warunki do pracy , treningów i zabawy?

Trzeba przyznać, że klub zapewnia bardzo dobre warunki do pracy dla trenerów jak i zawodników to również dzięki rodzicom naszych zawodników jak i wszystkim mieszkańcom Miastka, którzy przyczynili się do wygrania przez klub Budżetu Obywatelskiego.

6. Jak układa się współpraca trenera i klubu z rodzicami, szkołami, nauczycielami w-f w szkołach naszej gminy i miasta?

Współpraca z rodzicami daje pozytywne odczucia, zawsze można na nich liczyć to rodzice w dużej mierze odpowiadają za to, jak przebiegał będzie rozwój sportowy ich dzieci. naszych trenerów jest również nauczycielami w-f w naszej gminie, dzięki czemu mają lepszy kontakt z zawodnikami a współpraca na linii klub, trener - szkoła, nauczyciel hm... cóż klasy sportowe w których uczą się nasi zawodnicy mówią same za siebie.