2021-01-21 23:00  -  MKS Start Miastko

Wywiad z trenerem-Kamil Wolski.

 Wywiad z trenerem-Kamil Wolski.

Wywiad z trenerem drużyny D2, Kamilem Wolskim 


1. Jak trener ocenia rundę jesienną sezonu 2020/2021 w wykonaniu swojego zespołu MKS Start Miastko ?

Widzę po drużynie, że się rozwija. Regularny rozwój każdego zawodnika jest zresztą głównym priorytetem w szkoleniu dzieci i młodzieży. Czuję, że też piłkarsko stajemy się coraz to lepszą drużyna. Może statystyki jakieś wybitne nie są, gdyż odnieśliśmy 5 zwycięstw i zanotowaliśmy na swoim koncie 4 porażki, jednak na dyspozycję drużyny składają się też inne czynniki – jak choćby kreowanie sytuacji , na które w każdym z rozgrywanych spotkań nie mogliśmy narzekać.

Podsumowując: myślę, że liczby przyjdą w swoim czasie, gdyż wszystko zmierza w dobrym kierunku.

2.Które mecze w jesieni uważa trener za najlepszy w wykonaniu drużyny a jaki za najgorszy ?

Wygraliśmy z U2 Bytów 5:1, z Bytovią Bytów 9:1, Kolejarzem Chojnice 9:1 czy Chojniczanką Chojnice 4:1, jednak dla mnie najlepszym naszym meczem było wyjazdowe spotkanie z Lipczniczanką Lipnica. Od samego początku do ostatniego gwizdka sędziego chłopcy kontrolowali mecz co przełożyło się na wygraną 6:2. Jak w meczy z Lipincą wychodziło przysłowiowo ,,wszystko” tak w meczu z Kaszubią Studzienice nie wychodziło naszym zawodniką tego dnia ,, kompletnie nic” przegrywając to spotkanie na boisku rywala 5:1. I to właśnie to spotkanie uważam za najgorsze w naszym wykonaniu.

3.Specyfika rozgrywek drużyn dziecięcych i młodzieżowych jest różnorodna w rozgrywkach Pomorskiego ZPN , jakie jest trenera zdanie na ten temat ? Co by zmienił?

Na pewno zmieniłbym system rozgrywek w kategorii wiekowej U8 – U11. Wiem ,że zarząd PZPN pracuje nad tym , aby w tych kategoriach wiekowych nie była prowadzona klasyfikacja punktowa. Natomiast mecze odbywały się na zasadzie organizacji festynów. Jak wiemy w niektórych wojewódzkich związkach tak to się odbywa. Powód: zbyt liczna grupa trenerów stawiających wynik ponad szkolenie lub inaczej mówiąc stawiających wynik kosztem szkolenia. Drugi powód to rodzice, którzy w meczach swoich pociech widzą rozgrywki Ligi Mistrzów zapominając, że młody człowiek potrzebuje swobody w grze, komfortu ze strony otoczenia, by zaszczepić miłość do futbolu.

W przypadku dzieci i młodzieży, zarówno w sporcie jak i nauce, najważniejszy jest PROCES ROZWOJU i UCZENIA SIĘ a nie rezultaty. Jeśli w dodatku przebiega on w radosnej atmosferze oraz przy pozwalaniu dzieciom na dużą dozę samodzielności – wtedy jest super!

Koncentracja na OCENACH w szkole albo na WYNIKACH w sporcie powoduje presję, która jest jednym z najważniejszych powodów, dla których dzieciaki zniechęcają się do sportu i nabywają awersji do nauki.

4. Którzy z młodych zawodników zrobili największy postępy w tej rundzie i w pozytywny sposób zaskoczyli trenera ?

Nie lubię wyróżniać indywidualnie zawodników. Pamiętajmy – piłka nożna to gra zespołowa. Pracuje z chłopakami już prawie czwarty rok , dużo rozmawiamy, chłopcy wiedzą, że każdy jest tak samo ważny i przydatny dla drużyny. Jest grupa chłopaków na których można patrzeć perspektywicznie w przyszłość i są co do nich jakieś plany. Lecz bez ciężkiej pracy na treningach i wytrwałości w dążeniu do celu może wszystko lec w gruzach. Dlatego nie chce jak na tą chwilę zapeszać i mam nadzieję, że wszystko w niedalekiej przyszłości potoczy się po mojej jak i zawodników myśli.

5. Czy klub zapewnia zawodnikom i trenerowi właściwe warunki do pracy , treningów i zabawy?

Uważam ,że kompleksu boisk na jakich możemy trenować i rozgrywać swoje mecze ligowe nie jedna drużyna może nam tylko i wyłącznie pozazdrościć. Bywało tak ,że przyjeżdżała drużyna przyjezdna na mecz i dzieci ściągały obuwie piłkarskie i getry aby przejść się na boso po takiej nawierzchni trawiastej. Także samo to mówi, na jakich obiektach dane jest nam się bawić i trenować.


6. Jak układa się współpraca trenera i klubu z rodzicami, szkołami, nauczycielami w-f w szkołach naszej gminy i miasta?

W swoim zespole mam grono rodziców, których jak o coś poproszę to bez chwili zawahania i zastanowienia wyciągają pomocną dłoń . Dlatego z tego miejsca chciałbym im za to podziękować. Jeśli chodzi o kontakt ze szkołami i nauczycielami w-f , przebiega on także w miłej i przyjaznej atmosferze. Na dodatek pracuję w Szkole Podstawowej nr 3 jako nauczyciel wychowania fizycznego i mam przez to stały kontakt zarówno z zawodnikami uczęszczającymi do tej szkoły jak i pracującymi w niej trenerami .

7. Czego trener w nowym 2021 roku życzy sobie, drużynie  i kibicom ?

Odpowiedź może być tylko jedna – zdrowia.