2021-01-21 22:59  -  MKS Start Miastko

Wywiad z trenerem-Krzysztof Bryndal.

 Wywiad z trenerem-Krzysztof Bryndal.

 Rozmowa z trenerem pierwszego zespołu Startu Miastko Krzysztofem Bryndalem


1.Jak trener ocenia rundę jesienną sezonu 2020/2021 w wykonaniu pierwszego zespołu Startu Miastko ?

Runda jesienna sezonu 2020/2021 była bardzo ciężka i specyficzna z kilku względów. Po pierwsze pandemia, a co za tym idzie szereg obostrzeń i ograniczeń z jakimi musieliśmy się zmierzyć jako trenerzy, zawodnicy i klub. Nowością była również ilość zespołów ,bo aż 20 występujących w tym sezonie w lidze okręgowej. Jeżeli chodzi o aspekt sportowy to nie do końca osiągnęliśmy to na co stać zespól. Powodów było kilka m.in. to, że chyba w żadnym meczu nie mogliśmy wystąpić w optymalnym zestawieniu z różnych względów: kwarantanny, praca, choroby, rezygnacje z gry oraz kontuzje zawodników. Przy tak młodej drużynie jaką posiadamy aby rywalizować z czołowymi zespołami tej ligi musimy dysponować pełną kadrą. Niestety w meczach z tymi najsilniejszymi zdarzało się tak, że brakowało nam kilku zawodników i ciężko było osiągnąć korzystny wynik. Należy również w wspomnieć, że w kadrze I drużyny nastąpiły rotacje i musieliśmy na nowo budować drużynę. Cel jaki sobie założyłem to uplasowanie się w pierwszej piątce zespołów na koniec sezonu. Obecnie jesteśmy na 6 miejscu ze stratą 4 punktów do drużyny plasującej się na trzeciej pozycji. Myślę, że po dobrze wykonanej pracy w okresie przygotowawczym jesteśmy w stanie osiągnąć to co sobie założyliśmy.


2.Który mecz w rundzie uważa trener za najlepszy w wykonaniu drużyny a jaki za najgorszy ?

Bardzo dobre zawody pod względem piłkarskim i taktycznym rozegraliśmy z rezerwami Bytovi w Bytowie. Co prawda wygraliśmy tam tylko 1:0 zdobywając bramkę w doliczonym czasie gry, ale nie pozwoliliśmy gospodarzom na zbyt wiele w tym meczu. Z przekroju całego spotkania uważam, że byliśmy zespołem lepszym, który stworzył sobie kilka dogodnych sytuacji do zdobycia bramki. Niezłe mecze rozegraliśmy również wysoko wygrywając z Wybrzeżem Objazda i Bartonem Barcino. Natomiast jeżeli chodzi o te mecze „najgorsze” to uważam, że druga połowa ze Spartą Sycewice była bardzo słaba w naszym wykonaniu. Zabrakło nam jakości. Innym słabszym meczem jaki nam się przydarzył to spotkanie z Sokołem Wyczechy. Podobnie jak w meczu ze Spartą o naszej porażce zadecydowała słabsza druga połowa.

3.Lider rozgrywek Sparta Sycewice wydaje się być poza zasięgiem, jednak pozostałe drużyny wydają się być w zasięgu drużyny Start Miastko, jakie jest trenera zdanie na ten temat ?

Zdecydowanie tak. Sparta Sycewice od kilku sezonów stara się zdobyć awans do 4 ligi. Jednak na finiszu rozgrywek zawsze temu zespołowi czegoś brakowało. W tym sezonie co pokazuje tabela nikt nie jest w stanie tej drużyny powstrzymać. Posiadają oni w swojej kadrze wielu ogranych i doświadczonych zawodników na poziomie 3 i 4 ligi. Jeżeli chodzi o pozostałe drużyny to są one w naszym zasięgu. W meczach, w których ponieśliśmy porażki nie byliśmy słabsi, brakowało nam trochę szczęścia, skuteczności, a przede wszystkim doświadczenia.

4. Którzy z młodych zawodników zrobili największy postępy w tej rundzie i w pozytywny sposób zaskoczyli trenera ?

Kadra naszego zespołu to w większości zawodnicy młodzieżowi. Co roku staramy się dołączać do zespołu kilku młodych zawodników z grup juniorskich. W tym sezonie swoje udane debiuty zaliczyli bardzo młodzi zawodnicy jak 16 letni Patryk Kuniszewski,15-letni Kacper Smaha, Jakub Fryling oraz Szymon Furbergis. Młodzi zawodnicy charakteryzują się tym, że dobre mecze przeplatają słabszymi występami. Często też różnie podchodzą do swoich obowiązków czy treningów. Nie są przygotowani mentalnie, aby ciężko i systematycznie pracować, a przecież to jest podstawa do osiągnięcia sukcesu nawet na tym naszym małym poziomie. Jak pokazują statystyki mamy dobrą młodzież, która nie tylko jest uzupełnieniem składu ale jak to się mówi w żargonie piłkarski czasami ciągnie grę. Świadczy o tym fakt, iż najlepszymi strzelcami w zespole są 17-letni Przemysław Spalik(9 goli), 18-letni Oskar Dzięcioł (8 goli),17-letni Jan Garczyński (7 goli). Ponadto 19-letni Błażej Kłonczyński jest podstawowym obrońcą i w meczach, których nie grał z powodu kontuzji wyraźnie go brakowało. Pierwszy sezon w seniorach gra 18-letni Rysiu Bujwid i od razu stał się podstawowym zawodnikiem. Zdarzają się mecze że w pierwszej jedenastce występuje 5 czy 6 zawodników o statusie młodzieżowca, a w kadrze meczowej jest ich 11-12. Oczywiście nie należy tu zapominać o zawodnikach starszych i doświadczonych, bo to oni są podstawą do tego aby „młodzi” mogli się odpowiednio rozwijać. Z większości młodych zawodników jestem zadowolony.

5. Czy trener ma w swoim notesie zapisane nazwisko zawodnika z niższej klasy rozgrywkowej, którego widziałby w swojej drużynie ?

Po pierwsze to nie mam notesu.(hehe).A tak poważnie to staram się co jakiś czas monitorować zawodników z okolicznych klubów występujących w niższych ligach. Świadczy chociażby o tym fakt, że w tym sezonie dołączyło do nas kilku takich chłopaków m.in. Rafał Degis z Granitu Koczała oraz nasz zawodnik który wrócił z wypożyczenia z Doliny Gałąźni Wielkiej Rysiu Bujwid. Swoją postawą na boisku pokazują oni ,że wręcz należy szukać i dawać szansę zawodnikom występującym w niższych ligach, bo są w stanie sprostać wymaganiom grając wyżej. Obecnie widziałbym dwóch zawodników, których można sprawdzić jak wyglądają na tle naszego zespołu. Personaliów jednak nie chcę zdradzać.

6. Jaki jest plan przygotowań drużyny do nowej rundy (wiosennej) z kim będą grane sparingi ?

Z początkiem stycznia seniorzy rozpoczęli treningi indywidualne. Pierwszą oficjalną jednostkę treningową całej drużyny zaplanowaliśmy na 16 stycznia, na którym podany zostanie plan pracy. Ponadto podczas tego treningu każdy zawodnik zostanie zbadany pod kątem składu masy ciała. W okresie przygotowawczym będziemy trenowali trzy razy w tygodniu. Zaplanowanych jest również 6 meczów kontrolnych. Harmonogram gier towarzyskich przedstawia się następująco:

30.01.2021-Garbarnia Kępice-Start Miastko(Słupsk) godz.15

06.02.2021-Iskra Białogard-Start Miastko(Koszalin)

13.02.2021-Brda Przechlewo-Start Miastko(Chojnice)

20.02.2021-Lipniczanka Lipnica-Start Miastko(Bytów)

24.02.2021-Gryf Polanów-Start Miastko(Koszalin)

27.02.2021-Jantar Ustka-Start Miastko(Ustka)


7. Czego trener w nowym 2021 roku życzy sobie, drużynie  i kibicom ?

Chyba nie będę oryginalny jak powiem, że w tym trudnym okresie życzę każdemu przede wszystkim zdrowia. Ponadto chciałbym życzyć wszystkim w 2021 roku samych zwycięstw i sukcesów, zadowolenia w życiu prywatnym i zawodowym, uśmiechu na twarzy i aby ten nowy rok przyniósł nam więcej spokoju.

Dziękuję

Krzysztof Bryndal